Deutsch-Polnische Begegnungsschule - Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu
Kontakt
German
Polski

Szkoła podstawowa

Witamy w szkole podstawowej!

W tym budynku uczymy się, bawimy i pracujemy.

W roku szkolnym 2014/2015   141 uczniów uczęszcza do szkoły podstawowej.

W obecnym roku szkolnym powstała jedna klasa pierwsza pionu niemieckojęzycznego oraz dwie klasy pierwsze pionu międzynarodowego, które stanowią kontynuację pionu, który dokładnie trzy lata temu miał swoją inaugurację i jak do tej pory cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W klasie tej dzieci alfabetyzowane są w języku polskim, a dodatkowo uczą się języka niemieckiego i angielskiego. 

W pionie niemieckojęzycznym dzieci niemieckie uczą się wspólnie z dziećmi polskimi oraz dziećmi wielu innych narodowości. Wszystkie one biorą udział w lekcjach, których językiem wykładowym jest język niemiecki. Język polski i język angielski zajmują ważne miejsce w planie lekcji.

Wszystkich głównych przedmiotów w klasie naucza jej wychowawca. Za nauczanie języków obcych: polskiego, niemieckiego i angielskiego oraz takich przedmiotów jak muzyka, plastyka, sport i religia odpowiedzialni są nauczyciele przedmiotowi.

Nasza szkoła jest miejscem spotkań i dialogu, w którym dzieci niemieckie, polskie oraz  innych narodowości przebywają i komunikują się ze sobą oraz mają możliwość rozwinąć swój światopogląd poprzez bogactwo otaczających je języków, kultur jak i również obyczajów. Powyższemu dialogowi przypisujemy więc szczególne znaczenie, mające na celu integrację oraz budowanie mostów porozumienia między narodami.

Nasza szkoła podstawowa jest jednocześnie miejscem nauki i rozwoju, w którym uczniom przekazywana jest wiedza o funkcjonowaniu w społeczeństwie przy zastosowaniu programu nauczania Badenii-Wirtembergii, uzupełnionego o tematy związane z kulturą i historią Polski. Celem pracy pedagogicznej naszej szkoły jest kształtowanie osobowości naszych uczniów w środowisku wielonarodowościowym i wielokulturowym.

Wiele projektów klasowych oraz ogólnoszkolnych przyczynia się do wspierania tego procesu rozwoju. Aby wzmocnić rozwój osobowości jednocześnie integrując uczniów w grupie, stosujemy na co dzień różne formy pracy kreatywnej, pracy zadaniowej oraz plany dzienne i tygodniowe. Lekcje wyrównawcze umożliwiają nam indywidualną, ukierunkowana na rozwój pracę w dziećmi.

Nauczanie indywidualne dzieci wspierane jest przez różnorodne ćwiczenia, samodzielnie wykonane materiały do nauki, wizyty w bibliotece szkolnej oraz zastosowanie komputerów na lekcjach ukierunkowanych na aktywne działanie. W ten sposób uczniom dostarczane są bodźce ułatwiające im pracę na swoim poziomie.

Poprzez wycieczki, wizyty w muzeach i oglądanie sztuk teatralnych uczniowie poznają kulturę, historię oraz przyrodę Polski.

Wspólne uroczystości, jak coroczny dzień św. Marcina, Festyn letni, święto sportu czy koncerty muzyczne są stałym elementem życia szkoły podstawowej.

 

 

Kryteria rekrutacji do klasy pierwszej

Przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu dzieci do klasy pierwszej pionu niemieckojęzycznego brane są następujące kryteria pod uwagę:

  • gotowość szkolna: fizyczno-motoryczna; umysłowa; dojrzałość socjalno-emocjonalna
  • znajomość języka niemieckiego
  • wiek
  • uczęszczanie do przedszkola WBS
  • rodzeństwo w szkole WBS
  • niemieckojęzyczne środowisko rodzin przybywających do Polski

Decyzję w sprawie przyjęcia dziecka do klasy pierwszej podejmuje dyrekcja szkoły. Decyzja ta jest nieodwołalna.


 


 


Kl. 1A - Pani Birgit Holler
Kl. 1C - Pani Ewa Wojnarska
Kl. 1D - Pani Monika Bańska
Kl. 2A - Pani Elle Tiefenbacher
Kl. 2C - Pani Karolina Karaszewska
Kl. 3A - Pani Angela Hoppstock
Kl. 3C - Pani Dorota Poławska
Kl. 4A - Pan Robert Hyllus
Kl. 4C - Pani Beata Kosmalska
 
AdminexGoethe InstitutHulakulaCAM MEDIAXO Dental ClinikWDABASFRossmannLokantaHariboVolkswagen Bank PolskaDeutsche Botschaft WarschauBOSCHBadetZentralstelle für das AuslandsschulwesenDr. OetkerWehrfritzRadisson BluIntereuropolRehAktivTBWAVapianoInterdeanBierhalleChina TownKnickmannSIGNAL IDUNADobreWina.plDeutsch-Polnische Gesellschaft Warschau e.V.City Tennis ClubStudio 23SynesisTchiboBar 5 Catering

"Leonce und Lena" - Theater-Premiere in der Aula

03-07-2015

Vor einem begeisterten Publikum führte die schulische Theater AG unter der Leitung von Katrin Bauer und Theresa Jarczyk (Klasse 10) am 30. Juni die Komödie „Leonce und Lena" von Georg Büchner auf. Die sechzehn Schülerinnen und Schüler der Klassen 6 -11 vermochten mit ihrem ausdrucksstarken Spiel auf einem kreativen Szenenbild zu überzeugen. Zahlreiche weitere Mitschüler hatten durch die...

Edukacja z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego w WBS

01-07-2015

Już po raz drugi w szkole WBS odbył się kurs z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego przygotowujący do obowiązkowego na terenie Polski egzaminu na kartę rowerową. I tym sposobem po przejściu wielu ćwiczeń praktycznych na boisku szkoły i na ulicy przyległej do niej oraz po wysłuchaniu części teoretycznych, wyposażeni w rowery (oraz oczywiście w kaski) uczniowie klas...

"Lass mich dir von meinem Warschau erzählen…“

23-06-2015

Durch Kontakte von Frau Borzęcka ist es der WBS gelungen, die Fotoausstellung "Lass mich dir von meinem Warschau erzählen..." bei uns im obersten Stockwerk zu präsentieren. Diese Ausstellung kontrastiert auf eindrucksvolle Weise Kinder- und Jugendfotos von inzwischen betagten Einwohnern Warschaus mit aktuellen Fotos. Zwei dieser beeindruckenden, sympathischen und engagierten Zeitzeugen...

Do góry