Deutsch-Polnische Begegnungsschule - Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu
Kontakt
German
Polski

Szkoła podstawowa

Witamy w szkole podstawowej!

W tym budynku uczymy się, bawimy i pracujemy.

W roku szkolnym 2014/2015   141 uczniów uczęszcza do szkoły podstawowej.

W obecnym roku szkolnym powstała jedna klasa pierwsza pionu niemieckojęzycznego oraz dwie klasy pierwsze pionu międzynarodowego, które stanowią kontynuację pionu, który dokładnie trzy lata temu miał swoją inaugurację i jak do tej pory cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W klasie tej dzieci alfabetyzowane są w języku polskim, a dodatkowo uczą się języka niemieckiego i angielskiego. 

W pionie niemieckojęzycznym dzieci niemieckie uczą się wspólnie z dziećmi polskimi oraz dziećmi wielu innych narodowości. Wszystkie one biorą udział w lekcjach, których językiem wykładowym jest język niemiecki. Język polski i język angielski zajmują ważne miejsce w planie lekcji.

Wszystkich głównych przedmiotów w klasie naucza jej wychowawca. Za nauczanie języków obcych: polskiego, niemieckiego i angielskiego oraz takich przedmiotów jak muzyka, plastyka, sport i religia odpowiedzialni są nauczyciele przedmiotowi.

Nasza szkoła jest miejscem spotkań i dialogu, w którym dzieci niemieckie, polskie oraz  innych narodowości przebywają i komunikują się ze sobą oraz mają możliwość rozwinąć swój światopogląd poprzez bogactwo otaczających je języków, kultur jak i również obyczajów. Powyższemu dialogowi przypisujemy więc szczególne znaczenie, mające na celu integrację oraz budowanie mostów porozumienia między narodami.

Nasza szkoła podstawowa jest jednocześnie miejscem nauki i rozwoju, w którym uczniom przekazywana jest wiedza o funkcjonowaniu w społeczeństwie przy zastosowaniu programu nauczania Badenii-Wirtembergii, uzupełnionego o tematy związane z kulturą i historią Polski. Celem pracy pedagogicznej naszej szkoły jest kształtowanie osobowości naszych uczniów w środowisku wielonarodowościowym i wielokulturowym.

Wiele projektów klasowych oraz ogólnoszkolnych przyczynia się do wspierania tego procesu rozwoju. Aby wzmocnić rozwój osobowości jednocześnie integrując uczniów w grupie, stosujemy na co dzień różne formy pracy kreatywnej, pracy zadaniowej oraz plany dzienne i tygodniowe. Lekcje wyrównawcze umożliwiają nam indywidualną, ukierunkowana na rozwój pracę w dziećmi.

Nauczanie indywidualne dzieci wspierane jest przez różnorodne ćwiczenia, samodzielnie wykonane materiały do nauki, wizyty w bibliotece szkolnej oraz zastosowanie komputerów na lekcjach ukierunkowanych na aktywne działanie. W ten sposób uczniom dostarczane są bodźce ułatwiające im pracę na swoim poziomie.

Poprzez wycieczki, wizyty w muzeach i oglądanie sztuk teatralnych uczniowie poznają kulturę, historię oraz przyrodę Polski.

Wspólne uroczystości, jak coroczny dzień św. Marcina, Festyn letni, święto sportu czy koncerty muzyczne są stałym elementem życia szkoły podstawowej.

 

 

Kryteria rekrutacji do klasy pierwszej

Przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu dzieci do klasy pierwszej pionu niemieckojęzycznego brane są następujące kryteria pod uwagę:

  • gotowość szkolna: fizyczno-motoryczna; umysłowa; dojrzałość socjalno-emocjonalna
  • znajomość języka niemieckiego
  • wiek
  • uczęszczanie do przedszkola WBS
  • rodzeństwo w szkole WBS
  • niemieckojęzyczne środowisko rodzin przybywających do Polski

Decyzję w sprawie przyjęcia dziecka do klasy pierwszej podejmuje dyrekcja szkoły. Decyzja ta jest nieodwołalna.


 


 


Kl. 1A - Pani Birgit Holler
Kl. 1C - Pani Ewa Wojnarska
Kl. 1D - Pani Monika Bańska
Kl. 2A - Pani Elle Tiefenbacher
Kl. 2C - Pani Karolina Karaszewska
Kl. 3A - Pani Angela Hoppstock
Kl. 3C - Pani Dorota Poławska
Kl. 4A - Pan Robert Hyllus
Kl. 4C - Pani Beata Kosmalska
 
Studio 23HulakulaCAM MEDIADr. OetkerGoethe InstitutDeutsch-Polnische Gesellschaft Warschau e.V.BadetChina TownTchiboWehrfritzInterdeanLokantaRossmannAdminexDeutsche Botschaft WarschauHariboBASFRehAktivCity Tennis ClubBar 5 CateringVapianoBOSCHSynesisZentralstelle für das AuslandsschulwesenRadisson BluKnickmannXO Dental ClinikWDAIntereuropolBierhalleVolkswagen Bank PolskaDobreWina.plTBWASIGNAL IDUNA

Ważny komunikat!

Szanowni Państwo,

w związku z trwającą rekrutacją do klasy pierwszej Oddziału Międzynarodowego Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Warszawie chcielibyśmy Państwa poinformować, iż na chwilę obecną zauważamy bardzo duże zainteresowanie naszą ofertą.

W najbliższy czwartek 05.02.2015 r. odbędzie się ostatnie spotkanie informacyjne dla osób zainteresowanych. W poniedziałek 09.02.2015 r. w godzinach pracy sekretariatu szkoły przyjmowane będą ostatnie zgłoszenia do wzięcia udziału w rekrutacji do klasy pierwszej.

Prosimy o Państwa zrozumienie.

Z poważaniem

Dyrekcja Szkoły

Borussia Dortmund w naszej Akademii!

23-02-2015

Piłkarskie wakacje na najwyższym poziomie! Już 27-31 lipca w naszej Akademii gościć będziemy Borussię Dortmund! Nasza współpraca z utytułowanym niemieckim klubem nabiera wiatru w żagle!  Z ogromną przyjemnością pragniemy ogłosić, że w dniach 27-31.07 Akademia Piłkarska WBS jest współorganizatorem kursu piłkarskiego z Borussią Dortmund w Warszawie! Przez pięć dni, od poniedziałku do...

25 godzin w szkole....czy to możliwe?

18-02-2015

Okazuje się, że dla uczniów klasy 4 A i C jak najbardziej.. W czwartek, piątego lutego po sześciu godzinach lekcyjnych rozpoczęliśmy akcję ""Lesenacht"". Zaczęliśmy od filmu o pingwinach i wykonaniu  ilustracji do ulubionej książki. Po kolacji powitaliśmy rodziców i rodzeństwo. Uczniowie klasy 4a wsłuchiwali się uważnie w tekst książki czytanej przez rodziców, a...

Karnawał w WBS

11-02-2015

Środa, czwartego lutego 2015 roku  należała do różnych dziwnych stworzeń, postaci historycznych i komicznych. Tego dnia na sali gimnastycznej uczniów klas 1-4 powitały : sympatyczna czarownica, roztańczona wróżka i strasznie głośny clawn. Właśnie tego dnia uczniowie przyszli do szkoły w swoim wymarzonym przebraniu i poddali się urokowi karnawału.... Zauważyliśmy piękną Kleopatrę, poważnego...

Do góry