Deutsch-Polnische Begegnungsschule - Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu
Kontakt
German
Polski

Szkoła podstawowa

Witamy w szkole podstawowej!

W tym budynku uczymy się, bawimy i pracujemy.

W roku szkolnym 2013/2014   144 uczniów uczęszcza do szkoły podstawowej.

W obecnym roku szkolnym powstała ponownie klasa 1A pionu niemieckiego oraz klasa 1C pionu międzynarodowego, która stanowi kontynuację pionu, który dokładnie dwa lata temu miał swoją inaugurację i jak do tej pory cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W klasie tej dzieci alfabetyzowane są w języku polskim, a dodatkowo uczą się języka niemieckiego i angielskiego. 

W pionie niemieckojęzycznym dzieci niemieckie uczą się wspólnie z dziećmi polskimi oraz dziećmi wielu innych narodowości. Wszystkie one biorą udział w lekcjach, których językiem wykładowym jest język niemiecki. Język polski i język angielski zajmują ważne miejsce w planie lekcji.

Wszystkich głównych przedmiotów w klasie naucza jej wychowawca. Za nauczanie języków obcych: polskiego, niemieckiego i angielskiego oraz takich przedmiotów jak muzyka, plastyka, sport i religia odpowiedzialni są nauczyciele przedmiotowi. Liczba uczniów w klasie wynosi od 14 do 23.

Nasza szkoła jest miejscem spotkań i dialogu, w którym dzieci niemieckie, polskie oraz  innych narodowości przebywają i komunikują się ze sobą oraz mają możliwość rozwinąć swój światopogląd poprzez bogactwo otaczających je języków, kultur jak i również obyczajów. Powyższemu dialogowi przypisujemy więc szczególne znaczenie, mające na celu integrację oraz budowanie mostów porozumienia między narodami.

Nasza szkoła podstawowa jest jednocześnie miejscem nauki i rozwoju, w którym uczniom przekazywana jest wiedza o funkcjonowaniu w społeczeństwie przy zastosowaniu programu nauczania Badenii-Wirtembergii, uzupełnionego o tematy związane z kulturą i historią Polski. Celem pracy pedagogicznej naszej szkoły jest kształtowanie osobowości naszych uczniów w środowisku wielonarodowościowym i wielokulturowym.

Wiele projektów klasowych oraz ogólnoszkolnych przyczynia się do wspierania tego procesu rozwoju. Aby wzmocnić rozwój osobowości jednocześnie integrując uczniów w grupie, stosujemy na co dzień różne formy pracy kreatywnej, pracy zadaniowej oraz plany dzienne i tygodniowe. Lekcje wyrównawcze umożliwiają nam indywidualną, ukierunkowana na rozwój pracę w dziećmi.

Nauczanie indywidualne dzieci wspierane jest przez różnorodne ćwiczenia, samodzielnie wykonane materiały do nauki, wizyty w bibliotece szkolnej oraz zastosowanie komputerów na lekcjach ukierunkowanych na aktywne działanie. W ten sposób uczniom dostarczane są bodźce ułatwiające im pracę na swoim poziomie.

Poprzez wycieczki, wizyty w muzeach i oglądanie sztuk teatralnych uczniowie poznają kulturę, historię oraz przyrodę Polski.

Wspólne uroczystości, jak coroczny dzień św. Marcina, Festyn letni, święto sportu czy koncerty muzyczne są stałym elementem życia szkoły podstawowej.

Z uczniami klasy 5, którzy uczą się w tym samym budynku szkolnym, rozwinęła się aktywna współpraca.

Kryteria rekrutacji do klasy pierwszej

Przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu dzieci do klasy pierwszej pionu niemieckojęzycznego brane są następujące kryteria pod uwagę:

  • gotowość szkolna: fizyczno-motoryczna; umysłowa; dojrzałość socjalno-emocjonalna
  • znajomość języka niemieckiego
  • wiek
  • uczęszczanie do przedszkola WBS
  • rodzeństwo w szkole WBS
  • niemieckojęzyczne środowisko rodzin przybywających do Polski

Decyzję w sprawie przyjęcia dziecka do klasy pierwszej podejmuje dyrekcja szkoły. Decyzja ta jest nieodwołalna.


 


 


Kl. 1A - Pani Eleonora Tiefenbacher, Pani Anna Reithäusler
Kl. 1C - Pani Urszula Gąszcz
Kl. 2A - Pani Birgit Holler
Kl. 2C - Pani Dorota Poławska
Kl. 3A - Pan Robert Hyllus
Kl. 3C - Pani Ewa Wojnarska
Kl. 4 - Pani Angela Hoppstock
Kl. 5 - Pani Anna Reithäusler
Klub lalalaRehAktivWehrfritzBar 5 CateringSynesisZentralstelle für das AuslandsschulwesenChina TownSIGNAL IDUNAAdminexRossmannCity Tennis ClubLokantaVolkswagen Bank PolskaDeutsch-Polnische Gesellschaft Warschau e.V.Absurd228LOCO NieruchomościCAM MEDIAHariboBOSCHBadetKnickmannTBWADeutsche Botschaft WarschauBierhalleBASFEnergizerWDADr. OetkerDobreWina.plStudio 23InterdeanVapianoRadisson BluTchiboHulakulaJanexIntereuropolXO Dental Clinik

Obóz piłkarski Mława 2014

01-08-2014

Zwieńczeniem tegorocznej piłkarskiej przygody był Obóz Piłkarski Mława 2014. Wyjazd na tegoroczny obóz pozwolił nam to na doskonalenie umiejętności naszych zawodników w sposób bardziej efektywny. Zgrupowanie w Mławie dało nam szansę na integrację, zbudowanie poczucia jedności w zespole i naukę prawidłowej komunikacji między zawodnikami i trenerem. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie...

Trenowaliśmy z Borussią Dortmund! Graliśmy przeciwko Schalke!

01-08-2014

W dniach 18.06-22.06.2014 przebywaliśmy z trzema drużynami Akademii Piłkarskiej WBS na serii turniejów piłkarskich „Juniorcup” w Niemczech. Pierwszego dnia po przyjeździe zespoły roczników 2003 oraz 2005 miały przyjemność trenować pod okiem trenerów Borussii Dortmund w centrum szkoły piłkarskiej Borussii. Zajęcia miały charakter techniczno-koordynacyjny i sprawiły bardzo dużo radości...

Budowa nie ma wakacji

16-07-2014

Nasi uczniowie, grono pedagogiczne oraz rodzice cieszą się teraz z zasłużonego odpoczynku na wakacjach. To nie tyczy się jednak naszej budowy. więcej

Do góry