Deutsch-Polnische Begegnungsschule - Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu
Kontakt
German
Polski

Szkoła podstawowa

Witamy w szkole podstawowej!

W tym budynku uczymy się, bawimy i pracujemy.

W roku szkolnym 2014/2015   141 uczniów uczęszcza do szkoły podstawowej.

W obecnym roku szkolnym powstała jedna klasa pierwsza pionu niemieckojęzycznego oraz dwie klasy pierwsze pionu międzynarodowego, które stanowią kontynuację pionu, który dokładnie trzy lata temu miał swoją inaugurację i jak do tej pory cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W klasie tej dzieci alfabetyzowane są w języku polskim, a dodatkowo uczą się języka niemieckiego i angielskiego. 

W pionie niemieckojęzycznym dzieci niemieckie uczą się wspólnie z dziećmi polskimi oraz dziećmi wielu innych narodowości. Wszystkie one biorą udział w lekcjach, których językiem wykładowym jest język niemiecki. Język polski i język angielski zajmują ważne miejsce w planie lekcji.

Wszystkich głównych przedmiotów w klasie naucza jej wychowawca. Za nauczanie języków obcych: polskiego, niemieckiego i angielskiego oraz takich przedmiotów jak muzyka, plastyka, sport i religia odpowiedzialni są nauczyciele przedmiotowi.

Nasza szkoła jest miejscem spotkań i dialogu, w którym dzieci niemieckie, polskie oraz  innych narodowości przebywają i komunikują się ze sobą oraz mają możliwość rozwinąć swój światopogląd poprzez bogactwo otaczających je języków, kultur jak i również obyczajów. Powyższemu dialogowi przypisujemy więc szczególne znaczenie, mające na celu integrację oraz budowanie mostów porozumienia między narodami.

Nasza szkoła podstawowa jest jednocześnie miejscem nauki i rozwoju, w którym uczniom przekazywana jest wiedza o funkcjonowaniu w społeczeństwie przy zastosowaniu programu nauczania Badenii-Wirtembergii, uzupełnionego o tematy związane z kulturą i historią Polski. Celem pracy pedagogicznej naszej szkoły jest kształtowanie osobowości naszych uczniów w środowisku wielonarodowościowym i wielokulturowym.

Wiele projektów klasowych oraz ogólnoszkolnych przyczynia się do wspierania tego procesu rozwoju. Aby wzmocnić rozwój osobowości jednocześnie integrując uczniów w grupie, stosujemy na co dzień różne formy pracy kreatywnej, pracy zadaniowej oraz plany dzienne i tygodniowe. Lekcje wyrównawcze umożliwiają nam indywidualną, ukierunkowana na rozwój pracę w dziećmi.

Nauczanie indywidualne dzieci wspierane jest przez różnorodne ćwiczenia, samodzielnie wykonane materiały do nauki, wizyty w bibliotece szkolnej oraz zastosowanie komputerów na lekcjach ukierunkowanych na aktywne działanie. W ten sposób uczniom dostarczane są bodźce ułatwiające im pracę na swoim poziomie.

Poprzez wycieczki, wizyty w muzeach i oglądanie sztuk teatralnych uczniowie poznają kulturę, historię oraz przyrodę Polski.

Wspólne uroczystości, jak coroczny dzień św. Marcina, Festyn letni, święto sportu czy koncerty muzyczne są stałym elementem życia szkoły podstawowej.

 

 

Kryteria rekrutacji do klasy pierwszej

Przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu dzieci do klasy pierwszej pionu niemieckojęzycznego brane są następujące kryteria pod uwagę:

  • gotowość szkolna: fizyczno-motoryczna; umysłowa; dojrzałość socjalno-emocjonalna
  • znajomość języka niemieckiego
  • wiek
  • uczęszczanie do przedszkola WBS
  • rodzeństwo w szkole WBS
  • niemieckojęzyczne środowisko rodzin przybywających do Polski

Decyzję w sprawie przyjęcia dziecka do klasy pierwszej podejmuje dyrekcja szkoły. Decyzja ta jest nieodwołalna.


 


 


TchiboDeutsche Botschaft WarschauVolkswagen Bank PolskaWDAWehrfritzRadisson BluDr. OetkerIntereuropolHulakulaAbsurd228DobreWina.plKnickmannLokantaSynesisSIGNAL IDUNABadetKlub lalalaBar 5 CateringDeutsch-Polnische Gesellschaft Warschau e.V.TBWACAM MEDIARossmannXO Dental ClinikChina TownEnergizerHariboRehAktivVapianoBierhalleBOSCHZentralstelle für das AuslandsschulwesenBASFJanexInterdeanLOCO NieruchomościStudio 23AdminexCity Tennis Club

Wreszcie - klasy pierwsze są wśród nas!

01-09-2014

Klasy starsze szkoły podstawowej rozpoczęły rok szkolny już w ubiegły poniedziałek. Trzy dni później dołączyły do nich klasy pierwsze. Czwartek 28 sierpnia - uroczytość powitania klas pierwszych zapisze się na kartkach kroniki szkolnej jako piękny, słoneczny dzień, podczas którego uczniowie klas drugich wesołymi piosenkami i wierszykami oraz własnoręcznie wykonanymi różkami obfitości powitali...

Po raz pierwszy w naszej szkole - egzamin na kartę rowerową

27-08-2014

Zanim rozbrzmiał ostatni dzwonek na zakończenie ubiegłego roku szkolnego uczniowie klasy 4, 5 i 6 podeszli, po raz pierwszy w naszej szkole, do egzaminu na kartę rowerową. Wszyscy egzaminowani uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach teoretycznych (dotyczących między innymi budowy roweru, zasad ruchu drogowego, obowiązku noszenia kasku podczas jazdy rowerem) oraz w intensywnych ćwiczeniach...

Obóz piłkarski Mława 2014

01-08-2014

Zwieńczeniem tegorocznej piłkarskiej przygody był Obóz Piłkarski Mława 2014. Wyjazd na tegoroczny obóz pozwolił nam to na doskonalenie umiejętności naszych zawodników w sposób bardziej efektywny. Zgrupowanie w Mławie dało nam szansę na integrację, zbudowanie poczucia jedności w zespole i naukę prawidłowej komunikacji między zawodnikami i trenerem. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie...

Do góry