Deutsch-Polnische Begegnungsschule - Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu
Kontakt
German
Polski

Szkoła podstawowa

Witamy w szkole podstawowej!

W tym budynku uczymy się, bawimy i pracujemy.

W roku szkolnym 2013/2014   144 uczniów uczęszcza do szkoły podstawowej.

W obecnym roku szkolnym powstała ponownie klasa 1A pionu niemieckiego oraz klasa 1C pionu międzynarodowego, która stanowi kontynuację pionu, który dokładnie dwa lata temu miał swoją inaugurację i jak do tej pory cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W klasie tej dzieci alfabetyzowane są w języku polskim, a dodatkowo uczą się języka niemieckiego i angielskiego. 

W pionie niemieckojęzycznym dzieci niemieckie uczą się wspólnie z dziećmi polskimi oraz dziećmi wielu innych narodowości. Wszystkie one biorą udział w lekcjach, których językiem wykładowym jest język niemiecki. Język polski i język angielski zajmują ważne miejsce w planie lekcji.

Wszystkich głównych przedmiotów w klasie naucza jej wychowawca. Za nauczanie języków obcych: polskiego, niemieckiego i angielskiego oraz takich przedmiotów jak muzyka, plastyka, sport i religia odpowiedzialni są nauczyciele przedmiotowi. Liczba uczniów w klasie wynosi od 14 do 23.

Nasza szkoła jest miejscem spotkań i dialogu, w którym dzieci niemieckie, polskie oraz  innych narodowości przebywają i komunikują się ze sobą oraz mają możliwość rozwinąć swój światopogląd poprzez bogactwo otaczających je języków, kultur jak i również obyczajów. Powyższemu dialogowi przypisujemy więc szczególne znaczenie, mające na celu integrację oraz budowanie mostów porozumienia między narodami.

Nasza szkoła podstawowa jest jednocześnie miejscem nauki i rozwoju, w którym uczniom przekazywana jest wiedza o funkcjonowaniu w społeczeństwie przy zastosowaniu programu nauczania Badenii-Wirtembergii, uzupełnionego o tematy związane z kulturą i historią Polski. Celem pracy pedagogicznej naszej szkoły jest kształtowanie osobowości naszych uczniów w środowisku wielonarodowościowym i wielokulturowym.

Wiele projektów klasowych oraz ogólnoszkolnych przyczynia się do wspierania tego procesu rozwoju. Aby wzmocnić rozwój osobowości jednocześnie integrując uczniów w grupie, stosujemy na co dzień różne formy pracy kreatywnej, pracy zadaniowej oraz plany dzienne i tygodniowe. Lekcje wyrównawcze umożliwiają nam indywidualną, ukierunkowana na rozwój pracę w dziećmi.

Nauczanie indywidualne dzieci wspierane jest przez różnorodne ćwiczenia, samodzielnie wykonane materiały do nauki, wizyty w bibliotece szkolnej oraz zastosowanie komputerów na lekcjach ukierunkowanych na aktywne działanie. W ten sposób uczniom dostarczane są bodźce ułatwiające im pracę na swoim poziomie.

Poprzez wycieczki, wizyty w muzeach i oglądanie sztuk teatralnych uczniowie poznają kulturę, historię oraz przyrodę Polski.

Wspólne uroczystości, jak coroczny dzień św. Marcina, Festyn letni, święto sportu czy koncerty muzyczne są stałym elementem życia szkoły podstawowej.

Z uczniami klasy 5, którzy uczą się w tym samym budynku szkolnym, rozwinęła się aktywna współpraca.

Kryteria rekrutacji do klasy pierwszej

Przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu dzieci do klasy pierwszej pionu niemieckojęzycznego brane są następujące kryteria pod uwagę:

  • gotowość szkolna: fizyczno-motoryczna; umysłowa; dojrzałość socjalno-emocjonalna
  • znajomość języka niemieckiego
  • wiek
  • uczęszczanie do przedszkola WBS
  • rodzeństwo w szkole WBS
  • niemieckojęzyczne środowisko rodzin przybywających do Polski

Decyzję w sprawie przyjęcia dziecka do klasy pierwszej podejmuje dyrekcja szkoły. Decyzja ta jest nieodwołalna.


 


 


Kl. 1A - Pani Eleonora Tiefenbacher, Pani Anna Reithäusler
Kl. 1C - Pani Urszula Gąszcz
Kl. 2A - Pani Birgit Holler
Kl. 2C - Pani Dorota Poławska
Kl. 3A - Pan Robert Hyllus
Kl. 3C - Pani Ewa Wojnarska
Kl. 4 - Pani Angela Hoppstock
Kl. 5 - Pani Anna Reithäusler
XO Dental ClinikDobreWina.plHariboAbsurd228BadetTchiboBar 5 CateringTBWARehAktivZentralstelle für das AuslandsschulwesenRossmannCity Tennis ClubSynesisSIGNAL IDUNAKlub lalalaDeutsch-Polnische Gesellschaft Warschau e.V.JanexDr. OetkerLokantaAdminexBOSCHChina TownEnergizerLOCO NieruchomościIntereuropolCAM MEDIARadisson BluStudio 23WDABASFWehrfritzInterdeanDeutsche Botschaft WarschauVapianoHulakulaBierhalleKnickmannVolkswagen Bank Polska

Budowa nie ma wakacji

16-07-2014

Nasi uczniowie, grono pedagogiczne oraz rodzice cieszą się teraz z zasłużonego odpoczynku na wakacjach. To nie tyczy się jednak naszej budowy. więcej

WBS Schülerinnen vertreten Deutschland beim 5. Europäisches Jugendkammermusikfestival in Konstancin

03-07-2014

Youth Chamber Music Festival EUROPEJSKIE SPOTKANIA MUZYCZNE Konstancin 2014 Das Kammermusikensemble „Classic Trio“ der WBS mit Vera Wesche (Klavier), Theresa Jarczyk (Geige) und Linda Wesche (Querflöte)war nun schon zum zweiten mal eingeladen, um als Vertreter Deutschlands bei diesem Festival teilzunehmen. Dabei brillierte das seit 3 Jahren zusammen musizierende Ensemble mit Werken von...

Do góry