Deutsch-Polnische Begegnungsschule - Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu
Kontakt
German
Polski

Szkoła podstawowa

Witamy w szkole podstawowej!

W tym budynku uczymy się, bawimy i pracujemy.

W roku szkolnym 2015/2016   146 uczniów uczęszcza do szkoły podstawowej.

W obecnym roku szkolnym powstała jedna klasa pierwsza pionu niemieckojęzycznego oraz jedna klasa pierwsze pionu międzynarodowego, które stanowią kontynuację pionu, który dokładnie pięć lata temu miał swoją inaugurację i jak do tej pory cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W klasie tej dzieci alfabetyzowane są w języku polskim, a dodatkowo uczą się języka niemieckiego i angielskiego. 

W pionie niemieckojęzycznym dzieci niemieckie uczą się wspólnie z dziećmi polskimi oraz dziećmi wielu innych narodowości. Wszystkie one biorą udział w lekcjach, których językiem wykładowym jest język niemiecki. Język polski i język angielski zajmują ważne miejsce w planie lekcji.

Wszystkich głównych przedmiotów w klasie naucza jej wychowawca. Za nauczanie języków obcych: polskiego, niemieckiego i angielskiego oraz takich przedmiotów jak muzyka, plastyka, sport i religia odpowiedzialni są nauczyciele przedmiotowi.

Nasza szkoła jest miejscem spotkań i dialogu, w którym dzieci niemieckie, polskie oraz  innych narodowości przebywają i komunikują się ze sobą oraz mają możliwość rozwinąć swój światopogląd poprzez bogactwo otaczających je języków, kultur jak i również obyczajów. Powyższemu dialogowi przypisujemy więc szczególne znaczenie, mające na celu integrację oraz budowanie mostów porozumienia między narodami.

Nasza szkoła podstawowa jest jednocześnie miejscem nauki i rozwoju, w którym uczniom przekazywana jest wiedza o funkcjonowaniu w społeczeństwie przy zastosowaniu programu nauczania Badenii-Wirtembergii, uzupełnionego o tematy związane z kulturą i historią Polski. Celem pracy pedagogicznej naszej szkoły jest kształtowanie osobowości naszych uczniów w środowisku wielonarodowościowym i wielokulturowym.

Wiele projektów klasowych oraz ogólnoszkolnych przyczynia się do wspierania tego procesu rozwoju. Aby wzmocnić rozwój osobowości jednocześnie integrując uczniów w grupie, stosujemy na co dzień różne formy pracy kreatywnej, pracy zadaniowej oraz plany dzienne i tygodniowe. Lekcje wyrównawcze umożliwiają nam indywidualną, ukierunkowana na rozwój pracę w dziećmi.

Nauczanie indywidualne dzieci wspierane jest przez różnorodne ćwiczenia, samodzielnie wykonane materiały do nauki, wizyty w bibliotece szkolnej oraz zastosowanie komputerów na lekcjach ukierunkowanych na aktywne działanie. W ten sposób uczniom dostarczane są bodźce ułatwiające im pracę na swoim poziomie.

Poprzez wycieczki, wizyty w muzeach i oglądanie sztuk teatralnych uczniowie poznają kulturę, historię oraz przyrodę Polski.

Wspólne uroczystości, jak coroczny dzień św. Marcina, Festyn letni, święto sportu czy koncerty muzyczne są stałym elementem życia szkoły podstawowej.

 

 

Kryteria rekrutacji do klasy pierwszej

Przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu dzieci do klasy pierwszej pionu niemieckojęzycznego brane są następujące kryteria pod uwagę:

  • gotowość szkolna: fizyczno-motoryczna; umysłowa; dojrzałość socjalno-emocjonalna
  • znajomość języka niemieckiego
  • wiek
  • uczęszczanie do przedszkola WBS
  • rodzeństwo w szkole WBS
  • niemieckojęzyczne środowisko rodzin przybywających do Polski

Decyzję w sprawie przyjęcia dziecka do klasy pierwszej podejmuje dyrekcja szkoły. Decyzja ta jest nieodwołalna.


 


 


Kl. 1A - Pani Birgit Holler
Kl. 1C - Pani Ewa Wojnarska
Kl. 1D - Pani Monika Bańska
Kl. 2A - Pani Elle Tiefenbacher
Kl. 2C - Pani Karolina Karaszewska
Kl. 3A - Pani Angela Hoppstock
Kl. 3C - Pani Dorota Poławska
Kl. 4A - Pan Robert Hyllus
Kl. 4C - Pani Beata Kosmalska
 
City Tennis ClubChina TownRehAktivHariboRadisson BluBASFLokantaAdminexDobreWina.plStudio 23HulakulaDeutsche Botschaft WarschauGoethe InstitutZentralstelle für das AuslandsschulwesenSynesisWehrfritzKnickmannRossmannCAM MEDIABar 5 CateringBierhalleInterdeanIntereuropolTBWATchiboSIGNAL IDUNAWDAXO Dental ClinikVolkswagen Bank PolskaBadetDr. OetkerDeutsch-Polnische Gesellschaft Warschau e.V.BOSCHVapiano

Obchody dnia św. Marcina w szkole podstawowej

30-11-2015

Jak co roku, w ubiegły wtorek obchodziliśmy uroczyście w szkole podstawowej dzień św. Marcina. W pochodzie z lampionami wokół szkoły wzięli udział oprócz dzieci z Przedszkola Niemieckiego oraz Szkoły Podstawowej WBS także dorośli: rodzina, znajomi, przyjaciele oraz pracownicy. W ten oto sposób dziesiątki osób wędrowało z lampionami w dłoniach i pieśnią na ustach...

Najmniejsza scena świata

30-11-2015

W poniedziałek 23 listopada odwiedził naszą szkołę teatr "rebus" z Panią Hedwig Rost i Panem Jörgiem Baesecke w rolach głównych.  "Najmniejsza scena świata" zachwyciła wszystkich licznie przybyłych widzów, zgromadzonych na przedstawieniach. Zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli z zainteresowaniem obserwowali jak małą walizkę...

Targi poradnictwa zawodowego w Szkole WBS

25-11-2015

W ubiegłym tygodniu uczniowie klas licealnych naszej szkoły oraz zainteresowani rodzice mieli okazję zasięgnąć informacji na temat różnych zawodów oraz kierunków studiów.  Po otwierającym spotkanie wykładzie Pani Stoof-Sasse z Niemieckiego Urzędu Pracy rozpoczeły się Targi poradnictwa zawodowego.Godne uwagi było– tak jak i w latach ubiegłych – ogromne...

Do góry